Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua , sunt însărcinată in 6 luni și vreau sa mi iau concediu de odihna pe anul asta , câte zile de concediu beneficiez ? Am dreptul la tot concediu pe anul asta ? si după concediu sa intru in prenatal .Multumesc
Cate zile de CO aveti prevazute in c.i.m. ?

Care este data prezumata a nasterii ?
21 de zile de concediu,data nașterii ar fi 8 Octombrie
In speta, aveti dreptul la CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2018 si data intrarii in CCC.

De exemplu, daca dupa data nasterii copilului veti efectua numai cel 42 de zile obligatorii de postnatal, atunci intrarea in CCC se va putea face incepand cu data de 20.11.2018, ceea ce inseamna ca aveti dreptul la 19 zile lucratoare de CO.
Dar dacă vreau sa mi iau concediu de odihna in luna August și in Septembrie sa intru in prenatal, câte zile de concediu beneficiez ? Multumesc
Veti avea dreptul (perioada 01.01.2018 - 31.08.2018) la 21 : 12 x 8 = 14 zile lucratoare de CO