Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua!Ajutati.ma va rog frumos intr.o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua!Ajutati.ma va rog frumos intr.o problema.Sunt insarcinata ...

Buna ziua!Ajutati.ma va rog frumos intr.o problema.Sunt insarcinata in 20 de saptamani.Din mai multe motive,dintre care si faptul ca nu prea mai pot merge in continuare la lucru,pun in pericol sarcina,as vrea sa intru in concediu prenatal si postnatal cat mai repede.Stiu ca sunt obligatorii 42 de zile postnatal,dar am auzit ca poti ramane si cu mai putine doar ca nu sunt platite.Pe mine ma intereseaza sa fie platit prenatalul,nu conteaza ca raman descoperita cu postnatalul.Pot face lucrul acesta?Sa raman si cu 10 zile de postnatal de exemplu?Daca da,cand cer suspendarea contractului si cand depun dosarul pt indemnizatie?Multumesc.
Nu vreau sa intru in concediu de risc maternal pt ca financiar nu.mi este ok.
Georgiana D., utilizator
Aveti zile de concediu de odihna? ... care este data prezumata a nasterii?
Data nasterii este 15 decembrie,zilele de co le voi lua luna asta..Nu vreau risc maternal pt ca e mai putin platit decat prenatalul si.mi va afecta indemnizatia,plus ca vreau sa aplic pt un credit bancar unde.mi trebuie venit cat mai mare.Iar eu as vrea sa intru cat mai repede in prenatal pt ca pun sarcina in pericol mergand la lucru din cauza conditiilor de lucru.De asta vreau sa stiu daca pot face cum am intrebat in postare.Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Aveti zile de concediu de odihna? ... care este data prezumata a nasterii?

Puteti intra in prenatal se poate intra din 02.10.2023 ..