Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Inoarcere in tara a minorului neinsotit de nimeni
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Inoarcere in tara a minorului neinsotit de nimeni

Buna ziua,
As dori sa stiu daca un minor de cetatenie romana se poate intoarce in tara neinsotit de catre nimeni. Acesta calatoreste din Italia in Romania cu o companie aeriana care nu ofera asistenta din acest punct de vedere, asadar trebuie sa treaca singur pe la vama.
Ares-3 minorul are 14 ani, vârsta minima pentru care compania aeriana îl considera adult. Pe site scrie ca “Persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 și 16 ani pot călătorii neînsoțite dar nu au dreptul sa însoțească un alt copil”. Îl va aștepta parintele la întoarcerea in țara la aeroport.
stefanemilionel, utilizator
E totul în regulă.