Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Completarea Anexei 7 somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Completarea Anexei 7 somaj

Cum se completeaza anexa 7 (adeverinta privind stabilirea indemnizației de șomaj) din Normele de aplicare a Legii 76/2002, avand in vedere noile prevederi? In fapt, cei de la AJOFM au respins doua cereri pe motiv ca, in adeverinta nu erau completate datele pentru lunile mai si iunie 2018. Contractele de munca au incetat in data de 22.06.2018, adeverintele au fost eliberate in 25.06.2018 si nu se depusese inca Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor. La art.39 din Legea 76/2002 am gasit acest paragraf:
"Art. 39. -
   (2¹) Veniturile care constituie baza de calcul al indemnizaţiei de şomaj, prevăzute la alin. (2) lit. b), se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi şi se declară prin Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate, prevăzută de Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare." Iar, HG 80/2018 precizeaza : " (1¹) Baza de calcul al indemnizaţiei de şomaj şi baza lunară de calcul al contribuţiei asiguratorii pentru muncă, pentru fiecare lună din ultimele 12 luni in care s-a realizat stagiu de cotizare, sunt cele din cuprinsul declaraţiei lunare privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale,impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate, prevăzută la art. 147 alin. (1) din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, depusă potrivit prevederilor legale şi pusă la dispoziţia agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă, pe cale electronică,din sistemul informatic al Ministerului Finanţelor Publice." In cazul in care, se completeaza adeverinta si pe luna iunie, fara a fi depusa declaratia ( termen legal 25.07.2018), exista riscul asumarii infractiunii de fals in declaratii?
ContSters336142, utilizator