Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Anexa nr.26-adeverinta somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Anexa nr.26-adeverinta somaj

Buna ziua.As vrea sa stiu daca suma din coloana nr.3(BCCAM-baza de calcul la contributia asiguratorie pt.munca) trebuie sa fie egala cu suma din coloana nr.4(BCIS- baza de calcul al indemnizatiei pentru somaj).Va multumesc.
Coloana 3 - BC - baza lunară de calcul al contribuţiei asigurătorie pentru muncă determinată în conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Coloana 4 - BCIS - baza lunară de calcul al indemnizaţiei de şomaj. Se completează cu veniturile care constituie baza de calcul al indemnizaţiei de şomaj în conformitate cu art. 19^1 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru perioadele anterioare datei de 1.01.2018 se completează cu baza lunară de calcul asupra căreia se aplică contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj în cota prevăzută de lege, determinată în conformitate cu dispoziţiile titlului V ,,Contribuţii sociale obligatorii" cap. IV din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, în vigoare până la data de 1 ianuarie 2018.

BC - baza lunară de calcul al contribuţiei asigurătorie pentru muncă

Baza lunară de calcul al contribuției asiguratorii pentru muncă o reprezintă suma câștigurilor brute realizate din salarii ...

BCIS - baza lunară de calcul al indemnizaţiei de şomaj.
Veniturile care constituie baza de calcul al indemnizației de șomaj prevăzute la art. 39 alin. (2^1) din legea76/2002 sunt veniturile care constituie baza de calcul al contribuției asiguratorii pentru muncă.

In speta, cele doua coloane pot avea aceeasi suma.