Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensiealimentara minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensiealimentara minor

Buna ziua, am meseria de marinar . Inainte de a inainta procesul de divort m-ar interesa si pe mine cat ar trrebui sa platesc pensite alimentara pt un minor.? In contractul de munca este o suma care este impartita dupa cum urmeaza : salariu de baza , ore suplimentare garantate, plata pt transport si bonusul armatorului. Va intreb deoarece am fost la 2 avocati si am primit 2 raspunsuri diferite.
1 mi-a spus ca se da 25% din salariul de baza fara bonusuri , iar al 2 lea avocat mi-a spus ca se ia 25% din tot salariul incluzand bonusurile.
Va multumesc
1/4 din venitul net lunar. Aici includem toate veniturile , inclusiv venituri din investitii, din drepturi de autor etc.....
Andrei Stefan Placinta, Avocat
Diurna pentru transport fiind un venit cu destinație specială, nu intră în calculul pensiei de întreținere.

Mergeți pe mâna primului avocat, că pare mai bine documentat.
Dapix, utilizator