avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se calculeaza pensia alimentara pt un singur copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se calculeaza pensia alimentara pt un singur copil in cazul ...

Cum se calculeaza pensia alimentara pt un singur copil in cazul unui marinar care lucreaza intre 5 si 6 luni pe an iar salariul este alcatuit din salariu de baza la care se adauga diverse bonusuri?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:35, 25 Decembrie 2022
Se calculează 25% din totalul venit net pentru un singur copil.

Diurna nu intră la calcul, fiind un venit cu destinație specială.
Diurna este singura excepție pe care nu o includeți în calcul la venitul lunar net.

Solicitați instanței să stabilească obligația în cotă procentuală.
Ultima modificare: Duminică, 25 Decembrie 2022
Dapix, utilizator
Adica se adauga la venitul asta si de exemplu suma oferita in salariu pt costum? Si daca lucrez doar jumatate de an, castigul total pe 6 luni se imparte la 12 luni si abia pe urma se deduc cei 25%?
Nu așa. Pentru celelalte 6 luni vi se va raporta 25% la salariul minim pe economie.
Instanța de judecata va stabili modul de calcul și plată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensiealimentara minor 81Cristian81 81Cristian81 Buna ziua, am meseria de marinar . Inainte de a inainta procesul de divort m-ar interesa si pe mine cat ar trrebui sa platesc pensite alimentara pt un minor.? ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Carolina17 Carolina17 as vrea sa stiu in functie de ce anume se calculeaza pensia alimentara pt un copil ? salarul de incadrare este 2100lei iar in mana , cu sporuri si bonusuri, ia ... (vezi toată discuția)
Stabilire pensie alimentara LaurentiuF LaurentiuF Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajutati in clarificarea unui aspect privind calculul pensiei alimentare, pentru speta de mai jos: In urma divortului din ... (vezi toată discuția)