Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se calculeaza pensia alimentara pt un singur copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se calculeaza pensia alimentara pt un singur copil in cazul ...

Cum se calculeaza pensia alimentara pt un singur copil in cazul unui marinar care lucreaza intre 5 si 6 luni pe an iar salariul este alcatuit din salariu de baza la care se adauga diverse bonusuri?
Se calculează 25% din totalul venit net pentru un singur copil.

Diurna nu intră la calcul, fiind un venit cu destinație specială.
Diurna este singura excepție pe care nu o includeți în calcul la venitul lunar net.

Solicitați instanței să stabilească obligația în cotă procentuală.
Dapix, utilizator
Adica se adauga la venitul asta si de exemplu suma oferita in salariu pt costum? Si daca lucrez doar jumatate de an, castigul total pe 6 luni se imparte la 12 luni si abia pe urma se deduc cei 25%?
Nu așa. Pentru celelalte 6 luni vi se va raporta 25% la salariul minim pe economie.
Instanța de judecata va stabili modul de calcul și plată.