Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS

Sunt pensionar MAI cu pensie militara de serviciu si lucrez la o firma privata fiind angajat cu CIM pe durata nedeterminata si intrebarea mea este daca este legala retinerea de CAS (contributie asigurari sociale) din salariu?
~ Conținut șters la cerere ~
va rog sa-mi explicati pct.b de la art.141
b) veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate de către persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, din activități pentru care există obligația asigurării în aceste sisteme potrivit legii;