Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Vreau sa divortez si nu stiu pasii exacti pe care trebuie sa-i fac, mai ales ca e vorba si de un copil!
Cel mai bine este sa luati legatura cu un avocat.
Oricum....primul pas este sa depuneti cererea de chemare in judecata solicitand desfacerea castoriei si incredintarea minorului, cu obligarea celuilalt parinte la plata pensiei de intretinere.
Actiunea se timbreaza: taxa de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0,30 lei.
Judecatoria competenta este cea de la ultimul domiciliu comun a sotilor.
Introduceti actiune in instanta pentru desfacerea casatoriei, specificand motivele pentru care doriti acest lucru.Tot in aceasta actiune, cereti si incredintarea minorului si plata pensiei de intretinere. Va fi necesar si audierea unor martori, tinand cont ca este vorba de copil.Timbrati actiunea.

Daca si sotul este de acord cu divortul, puteti solicita desfacerea casatoriei din culpa comuna, fara sa mai fie nevoie sa administrati probe pe acest capat de cerere, urmand sa propuneti probe numai cu privire la incredintarea minorului. Este posibil si aici sa va intelegeti, ar fi cel mai intelept lucru, atat pentru dvs. cat si pentru copil.
investiti instanta de judecata cu actiunea de divort .
ca si cerere accesorie solicitati incredintarea minorului si obligarea paratului la plata pensiei alimentare .
instanta competenta este cea in a carei raza teritoriala au avut ultimul domiciliu comun partile .
tx de tb 39 ron +tb judiciar + onorariu avocat. ( daca va desemnati aparator ) .
se va introduce in cauza si autoritatea tutelara.
divort cu copil inseamna mai multi pasi.va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat.