Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Vreau sa divortez si nu stiu pasii exacti pe care trebuie sa-i fac, mai ales ca e vorba si de un copil!
Inaintati actiunea de divort.Odata cu formularea actiunea de divort se pot face si cererei conexe cum ar fi încredinţarea copiilor rezultaţi din căsătorie, obligarea celuilalt soţ la plata unei pensii de întreţinere, stabilirea unui program de vizită etc.
Taxă de timbru este de 39 lei şi timbre judiciare în valoare de 0,3 lei.
Instanta competenta este instanta ultimului domiciliu comun al sotilor, daca cel putin unul dintre soti mai locuieste in circumscriptia acelei Judecatorii.
Luati legatura cu un avocat si se va ocupa el de tot:D