Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin care fumează și bea cu orele pe casa scării. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin care fumează și bea cu orele pe casa scării. Pot obliga asociația să ia măsuri, sau ce opțiuni am pentru a descuraja aceste nesimțiri?

Buna ziua.
Am rugamintea sa ma ajutati cu niste pareri referitor la o situatie cu care ma confrunt si nu reusesc sa rezolv nimic intr-un mod civilizat.
Pe scurt, un vecin fara gram de bun simt, fumeaza si consuma bauturi pe casa scarii, la inceput pentru ca avea piciorul in ghips si apoi pentru ca nu i-a zis nimeni nimic, a ajuns sa stea cu paharul si sa fumeze tigara dupa tigara.
Am incercat sa discut civilizat cu el si a devenit agresiv, adresandu-mi injurii si fiind foarte ofensat ca ii spun ce sa faca la dansul la usa, fapt pentru care mi-a si amenintat familia si pe mine cu moartea si ulterior a fost implicata politia. Din ce am realizat, sunt singurul afectat de nesimtirea lui si discutand cu presedintele de asociatie, mi-a raspuns sec ca dansa nu este afectata de acest lucru si ca nu se baga.
- As dori sa stiu: daca fac o solicitare scrisa catre asociatie, ei au obligatia de a lua masuri? (in sensul de a il informa asupra respectarii spatiului comun, de a pune afise cu fumatul interzis)
- Daca politia nu poate face nimic, decat daca il gaseste cu tigara "in gura" pe casa scarii si daca presedintele de asociatie nu ia nicio masura in acest sens, dupa o solicitare scrisa, mai am vreo optiune pentru a descuraja aceste nesimtiri?
Va multumesc mult pentru timpul dvs si pentru orice raspuns ajutator.
Manuela Rășină, administrator
faceti-i poze si filmulete cu el cand fumeaza pe casa scarii... sa se vada clar din poze si filmulete unde se afla si mai ales cand fumeaza!
Apoi depuneti sesizare la politie /parchet/primarie/asociatie si atasati pozele si filmuletele .
Multumesc pentru raspuns. Dar nu este ilegal sa-l filmez? Si daca il filmez, pot folosi apoi acele probe, fara sa mi se faca dosar penal? (Pentru ca cei de la politie mi-au spus ca nu am voie sa-l filmez fara acordul lui si ca daca o fac mi se face dosar penal).
Nu puteti folosi inregistrarea fara acordul acelei persoane ...
Politia si parchetul nu se implica in solutionarea de astfel de spete
Este problema care se solutioneaza simplu prin regulamentul de ordine interioara a asociatiei de proprietari unde se stipuleaza fumatul interzis
Imaginile nu pot fi utilizate fara acordul persoanei-contravine legii speciale!
Se poate aplica o amendă contravențională.
Chemați poliția sa il prindă în flagrant.