Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fumat pe scara blocului si in lift
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fumat pe scara blocului si in lift

Buna ziua,

Imi poate spune si mie cineva ce posibilitati legale am de a combate o practica foarte deranjanta si des intalnita pe scara blocului in care locuiesc, si anume aceea de a se fuma?
Zi de zi cand ies din apartament sau cand intru in scara este un fum groaznic de tigare. Pot face reclamatie la politie, daca reusesc sa fac poze acestor persoane cu tigarea in mana sau ce alte variante ar fi?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Gabriel
hillfingerr, utilizator
Politia nu se implica in tentativa de ridicare a nivelului de civilizatie a locatarilor din imobilele de locuit in comun
Pentru solutionare,contactati presedintele de asociatie sa disopuna prin regulamentul de ordine interioara afisarea la loc vizibil cu Fumatul interzis
Totodata daca persoanele in cauza nu sunt dintre locatari se mai poate analiza varianta de instalare interfon care ar limita accesul in scara imobilului
Interfon pe scara exista, problema este ca vecinii fumeaza nu vizitatorii.
Deasemenea nu cred ca ar avea vreun efect asupra unora dintre ei faptul ca se va stipula in regulamentul de ordine interioara ca este fumatul interzis pe scara.
Ce se poate face daca ei nu vor respecta regulamentul de ordine interioara?