Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis după divorț și schimbare nume
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis după divorț și schimbare nume

Buna!Eu locuiesc in strainatate, în 2016 m-am căsătorit în România,anul acesta am divorțat iar acum sunt in tara pentru a schimba actele,problema mea este urmatoarea:in timpul căsătoriei am obținut carnetul de sofer si este pe numele sotului,l-am obținut în italia și nu vreau sa il schimb in romania,după ce imi schimb cartea de identitate si pașaportul pot sa conduc cu permisul pe numele sotului?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Nu veti putea conduce cu nume diferit de cel din actele de identitate. Trebuie sa il preschimbati si pe acesta.
Multumesc!
Mergeti la autoritatile italiene si puneti-va de acord permisul de conducere cu noul nume.