Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este adevărat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este adevărat?

Bună ziua,
Sunt pensionar la limita de vârstă din 2010. După această perioadă am lucrat periodic la 5 firme private, pentru care am primit adeverință că am lucrat legal. Le-am depus la Casa de pensii care mi-a recalculat de fiecare data pensia. De fiecare data mi-a adaugat la pensie 1(un) leu pentru fiecare luna lucrata. Astăzi m-am întâlnit cu un pensionar care mi-a văzut o adeverință cu 2 luni lucrate pe anul 2018 care o depun azi pentru recalculare. Î-mi spunea că și el a primit 1(un) leu, dar apoi a depus contestație și a primit ulterior mai mult(în jur de 18 lei/lună).
Întrebare,
1. Care este adevarul?
2. Dacă este totuși adevarat ce spune dansul, ce trebuie sa fac eu în aceasta situație?
O zi bună! Și vă mulțumesc pentru răbdare.
1- Nu poate fi adevarat.
2-Nu trebuie sa faceti nimic.
Totul este in regula.
Pentru a primi 18 lei/luna trebuia sa aiba aproximativ 7,5 salarii medii brute pe economie.
Adica un salariou lunar brut de peste 31.000 lei.
Mulțumesc dle Mircea. O zi buna în continuare!