Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat/administrator decedat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat/administrator decedat

Buna ziua,
Asociatul meu a decedat in urma cu cateva zile.
Detinem amandoi cate 50% din partile sociale.
El era administratorul firmei.
Deoarece firma nu-si poate continua activitatea fara administrator este nevoie de numirea unui nou administrator. Pe de alta parte mostenitorii nu sunt in mod automat asociati si nici nu au facut inca succesiunea deci nu pot vota in AGA.
Se poate intruni AGA si hotara numirea unui nou administrator doar cu mine (asociat care detine 50%)?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Bună ziua,

În primul rând verificați în actul constitutiv al firmei dacă există clauze referitoare la felul în care se convoacă AGA și felul în care se adoptă hotărârile.

Succes!
Buna ziua,
Multumesc pt raspuns.
Scrie asa:
"Oricare asociat va putea cere convocarea Adunarii Generale, aratand scopul acestei convocari"
si
"Hotararile se vor adopta cu majoritatea absoluta a voturilor asociatilor si partilor prezente sau reprezentate la adunare"

Eu deduc ca pot convoca AG, asociatul decedat sigur nu poate veni, si eu intrunesc "majoritatea absoluta a voturilor asociatilor si partilor prezente sau reprezentate la adunare".
Gresesc?
Multumesc!