Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu, ca si angajator...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu, ca si angajator...

Buna ziua,
Revin cu o intrebare la dumneavoastra intrucat nu sunt in cunostinta de cauzasi nici nu am gasit informatii pe internet...
Referitor la salariuii, imi puteti spune si mie cum anume se calculeaza ?
Adica concret, eu ca si angajator, daca trebuie sa-i dau un salariu net cuiva care salariu ar trebui sa fie de, sam zicem 1000lei (o cifra rotunda), cat m-ar costa pe mine de fapt acest salariu ?
Din surse care nu sunt tocmai in cunostinta de cauza am inteles ca pe un angajator il costa cam dublu pentru o anumita suma pe care o primeste "in mana" angajatul. Adevarat acest lucru ?
Totusi, care este "formula" sa-i zicem asa, dupa care se calculeaza exact un salariu ?
Multumesc.
O zi placuta !
Buna ziua!
Exista o "formula". Aceasta trebuie stiuta de contabilul dumneavoastra, avand in vedere ca aveti obligatia legala ca toata contabilitatea sa va fie tinuta de un contabil autorizat.
Va pot spune insa generic, ca sumele datorate catre bugetul de stat si alte contributii pentru angajat se ridica undeva la 60% din salariul acestuia.
Cu stima !
Multumesc pentru raspuns.

Nu suna incurajator...

Acum, cei 60% ca si sume datorate la stat + alte contributii pentru angajat, sunt socotiti din salariul acela net sau din brut ?
Adica, daca angajatul vrea 1000 lei "in mana", pe mine acest salariu ma costa in total aproximativ 1600 lei sau mai intai se deduce brutul (care sa zicem ar fi pe la 1400 lei) si mai apoi din acesta se mai calculeaza inca 60% si se adauga la brut ?
Desi banuiesc ca este vorba de primul caz pentru ca in cel de-al doilea se ajunge pe la vreo 2250 lei.

Multumesc.
Buna ziua! Daca dumneavostra vreti sa acordati acelei persoane un salariu de 1000 lei net, ar trebui ca salariul brut sa fie 1375 lei.
Iata si un calcul referitor la contributiile angajat+angajator:
AngajatorContributia unitatii la asigurarile sociale (CAS) 20,8% 286.00
Contributia unitatii la asigurarile sociale de sanatate (CASS) 5,2% 71.50
Contributia unitatii la fondul de somaj 0,5% 6.88
Contributia unitatii la fondul de risc si accidente 0,5% 6.88
Contributia unitatii pentru Camera de munca 0,75% 10.31
Contributia unitatii la fondul de garantare a salariilor 0,25% 3.44
Contributia unitatii pentru concedii de boala si indemnizatii 0,85% 11.69

Angajat
Deducere personala 210.00
Contributia personalului la fondul de somaj 0,5% 7.00
Contributia personalului la asigurarile sociale de sanatate 5,5% 76.00
Contributia personalului la asigurarile sociale (CAS) 10,5% 144.00
Impozitul pe veniturile din Salarii 150.00
Sumele de plata de rotunjesc. (Ex. 71.50 se va plati 72.00)
Mentionez ca la impoziul pe veniturile din salarii s-a tinut cont doar de deducerea personala de baza.
Sa aveti o zi frumoasa!

Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Net = 1,000 lei
Deducere = 210 lei
Impozit (0 lei + 16% din 940) = 150 lei
Salariu Brut = 1,378 lei
Fond Somaj 0.5% = 7 lei
Fond Sanatate 5.5% = 76 lei
Fond CAS 10.5% = 145 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 7 lei
Fond Sanatate 5.2% = 72 lei
Fond CAS 20.8% = 287 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 3 lei sau 0.75 ?
Fond CAAM 0.2% = 3 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 12 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 3 lei
TOTAL = 387 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 1,765 lei
Of, Doamne, cate fonduri mai trebuie platite !!!

Ma mir pentru ca nu am fost niciodata angajat undeva si nici la randul meu nu am avut angajati pana acum, insa acum a venit momentul in care am nevoie de ajutor, ca sa ma exprim asa...

Inteleg ca firma are de dat 1765 lei pentru ca angajatul sa ia in mana 1000 lei, corect ?
Acum, aceste procente pe care mi le-ati oferit se pastreaza si in cazul in care salariul respectiv este mai mic sau mai mare ori pot varia, in sensul ca daca pentru un salariu brut de 720 lei acele procente catre fondurile enumerate de dumneavoastra sunt unele, atunci si in cazul unui salariu brut de 2000 lei, sunt tot aceleasi (procentual vorbind) ?

Nu-mi vine sa cred cand ma gandesc cati bani scot din buzunar (teoretic) unii patroni care au cate un magazinas la colt de strada, de 5 x 5m si au cate 2 sau chiar 3 fete pe tura... Ma rog...

Altceva, am intalnit deseori sintagma "angajat in probe", acest lucru presupune, financiar vorbind, aceleasi costuri deja enumerate de dumneavoastra sau sunt conditii speciale ?
Multumesc.