Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu, ca si angajator...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu, ca si angajator...

Buna ziua,
Revin cu o intrebare la dumneavoastra intrucat nu sunt in cunostinta de cauzasi nici nu am gasit informatii pe internet...
Referitor la salariuii, imi puteti spune si mie cum anume se calculeaza ?
Adica concret, eu ca si angajator, daca trebuie sa-i dau un salariu net cuiva care salariu ar trebui sa fie de, sam zicem 1000lei (o cifra rotunda), cat m-ar costa pe mine de fapt acest salariu ?
Din surse care nu sunt tocmai in cunostinta de cauza am inteles ca pe un angajator il costa cam dublu pentru o anumita suma pe care o primeste "in mana" angajatul. Adevarat acest lucru ?
Totusi, care este "formula" sa-i zicem asa, dupa care se calculeaza exact un salariu ?
Multumesc.
O zi placuta !
Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Brut = 720 lei
Fond Somaj 0.5% = 4 lei
Fond Sanatate 5.5% = 40 lei
Fond CAS 10.5% = 76 lei
Deducere = 250 lei
Impozit (0 lei + 16% din 350) = 56 lei
Salariu Net = 544 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 4 lei
Fond Sanatate 5.2% = 37 lei
Fond CAS 20.8% = 150 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 2 lei
Fond CAAM 0.2% = 1 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 6 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 2 lei
TOTAL = 202 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 922 lei
Deci:
Toate aceste procente se aplica la salariul brut realizat.
Calculati si dumneavostra aplicand procentele de mai sus. Chiar nu este greu deloc!!!!
Intotdeauna sa tineti cont de deducerea salariatului pentru a putea calcula impozitul pe veniturile din salarii.
O zi buna!
Intr-adevar, nu este greu de calculat, problema era faptul ca nu cunosteam aceste procente.
Deducerea salariala inteleg ca variaza in functie de numarul de persoane avute in intretinere, incepand de la 250 pentru nici o persoana, continuand cu cate 100 lei pentru fiecare persoana avuta in intretinere, pana la 650 lei.
Trebuie sa tineti cont si de salariul avut!
1. Venit brut lunar 3.000 ron – NU SE ACORDA DEDUCERE PERSONALA DE BAZAPersoanele in intretinere pot fi:
• Sotia/ sotul;
• Copiii ;
• Alti membri de familie;
• Rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei pana la gradul doi inclusiv
ale caror venituri, impozabile si neimpozabile nu depasesc 250 ron lunar.

1. Venit brut lunar 3.000 ron – NU SE ACORDA DEDUCERE PERSONALA DE BAZA

Persoanele in intretinere pot fi:
• Sotia/ sotul;
• Copiii ;
• Alti membri de familie;
• Rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei pana la gradul doi inclusiv
ale caror venituri, impozabile si neimpozabile nu depasesc 250 ron lunar.