Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Vrea să fac RCA pe numele unuia din utilizatori. În ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Vrea să fac RCA pe numele unuia din utilizatori. În cazul unui eveniment, poate respinge asigurătorul despăgubirea din această cauză?

Buna ziua , voi achiziționa un autoturism nou , pe numele meu. Eu nu am mai avut autoturisme deținute în proprietate , fostul autoturism a fost înscris pe numele soției. Conform reglementărilor în vigoare pe contractul de vânzare cumpărare voi apărea eu , pe CI a autoturismului voi fi trecut tot eu , și pe certificatul de înmatriculare voi trece și soția ( legea permite asta ) . La calculul poliței de RCA eu figurez cu cota de B/M = B0 și dețin permis auto din 1995 , sotia figurează cu cota B/M = B7 adică -40% reducere la polița și permis din 2014. Pot cere polița de asigurare RCA pe numele soției ? Este legal ? Am întrebat la Serviciul Rutier și mi-au răspuns că pe ei nu-i interesează numele persoanei de pe RCA ( acesta fiind făcut pe seria de șasiu și Nr. De înmatriculare al mașinii ) . In cazul unui eveniment asiguratorul poate respinge despăgubire a pe acest motiv ? Cu stima ! Va mulțumesc !
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

In lege definitia asiguratului este - proprietarul sau utilizatorul unui vehicul sau unui tramvai a cărui răspundere civilă delictuală este preluată contractual de un asigurător RCA în baza contractului RCA valabil pentru prejudiciile produse terţelor persoane din accidente de vehicule/tramvaie.

Despagubirile se acorda pentru prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat.

Pe polita RCA este rubrica in care se pot trece mai multi conducatori auto.

Raspuns: in cazul producerii unui accident nu se poate respinge despagubirea atata timp cat auto asigurat detine polita RCA valabila. Este doar vorba de tarifare daca accepta asiguratorul.
Nu va ajuta incheierea politei pe numele sotiei, decat daca ati vandut celalat autovehicul, si sotia va cere transpunerea clasei de B/M
In caz contracr, sotia va avea polita cu B7 pe autovehiculul vechi, si B0 pe cel nou
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri Cealaltă mașină este vândută . Voi cere polița RCA pe soția mea.