Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, pot trece la norma de venit?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, pot trece la norma de venit?

As avea nevoie de putin ajutor, va rog. Cand mi-am deschis PFA-ul in 2014, pe Certificatul de Inregistrare, la activitatea principala a fost trecut un singur cod Caen, si anume 6201. Insa, pe Certificatul Constatator emis tot la data infiintarii, este o sectiune unde scrie ca PFA-ul intruneste conditiile necesare realizarii activitatilor specifice pentru trei coduri Caen: 6201, 6202 si 6311. In aceste conditii, pot sa trec la norma de venit?
In aceeasi situatie am fost si eu. Am gasit in lege ca normele de venit se insumeaza, asa ca cel mai bine e sa te duci la registrul comertului si sa ti lasi doar codul CAEN pe care activezi. Deasemenea am gasit scris va nu poti trece la norma de venit daca nu ai cel.putin 2 ani pe sistem real..