Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare cheltuieli energie electrica si apa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare cheltuieli energie electrica si apa

Buna ziua. Functionez cu un pfa la o adresa unde nu am contract de enrgie electrica si apa, cu toate ca noi platim aceste utilitati. Exista vreo rezolvare in ceea ce consta sa pot sa ma scad cu aceste cheltuieli pe pfa?
george-neagu, moderator
Potrivit Norme metodologice Cod Fiscal:

SECȚIUNEA a 2-a - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate

7.

Sunt cheltuieli deductibile și cele efectuate pentru întreținerea și funcționarea spațiilor folosite pentru desfășurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, și nu pe numele contribuabilului.