Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Propietar cu probleme la plata intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Propietar cu probleme la plata intretinere

Buna ziua.
In blocul in care locuiesc este un propietar care are neplătită întreținerea de aproximativ trei ani.Are inclusiv debranșare de la curent electric cât și de la gaze.Apa in apartament încă nu este întreruptă.Am solicitat in nenumărate rânduri asociația sa ia măsuri și sa recupereze cumva sumele datorate dar nici administratorul și nici președintele nu iau nici o măsura.Administratorul se plânge ca președintele nu face absolut nimic pentru asociație și doar încasează banii de salariu.
Întrebarea nea este pot face plângere împotriva administrației pentru inacțiune in situația de mai sus menționata,căci eu ca și locatar nu pot face nimic împotriva altui locatar!?
Poate fi formulata o sesizare cu privire la neindeplinirea obligatiilor....
1-Legiuitorul a prevazut dispozitii in care se prevede concret limita de competenat a reprezentantilor si angajatilor asociatiei de proprietari
2-Administartorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii dipuse de comitetul executiv si de catre presedintele de asociatie
Nu intra in competenta administratorului de imobil sa desfasoare acte si actiuni pentru recuperare sume cu titlu de restanta
3-Obligatia desfasurarii demersurilor prevazute de disp art 49,50 si 51 L nr 230/2007 intra in responsabilitatea presedintelui de asociatie si a comitetului executiv
Daca acestia sunt impasibili la problemele din imobil,analizati oportunitatea inlocuirii acestora
4-Puteti sesiza oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de propriietari din primaria teritoriala
Mulțumesc pentru răspunsurile primite