Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Fondul scolii este obligatoriu?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Fondul scolii este obligatoriu?

Buna ziua,fiica mea a intrat la liceul de arte plastice.Dorind sa duc fisa de transfer pt aprobare la scoala unde a studiat fetita,am fost atentionata si prin sms sa platesc fondul scolii restanta (200lei)si "donatia"la scoala,de 900 lei,obligatoriu.Daca scrie "donatie",de ce este obligatoriu sa platesc suma fixa scrisa pe hartie?Va rog frumos sa imi spuneti ,este legal?Imi pot conditiona semanarea fisei de transfer?
Cu respect,
Cristina
Buna ziua,
Niciunul dintre aceste fonduri nu este obligatoriu, ba chiar sunt nelegale!
Va multumesc mult pentru raspuns.Ce pot face daca nu semneaza fisa de transfer,in urma admirerii la alta scoala?
Cu mult respect,
Cristina Druta
Depuneti cerere scrisa, prin secretariat, de eliberare fara conditionarea platii fondului scolii si donatiei, pastrand o xerocopie pt.dv pe care sa vi de puna numar de inregistrare! Faceti mentiunea ca veti solicita sprijinul Inspectoratului scolar, in cazul nerezolvarii situatiei.
Va multumesc mult. Va doresc o seara frumoasa!