Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere

buna
am o intrebare-un om care este ruda de noi vrea sa rezilieze un contract in care scrie ca o familie va ajuta pana la moartea lui schimbul unei case.
Barbatul a murit iar femeia nu a facut un an nimic ce scria in contract-si nu vrea sa rezilieze contractul si vrea bani cu care a renovat casa,dar n-are nici o chitanta.
Intrebarea mea este ca are dreptul la bani sau nu.
Au locuit in casa si inaintea de a scria contractul-omul are dreptul de a cere bani pentru chirie pentru acest ani,
Pai daca a renovat casa inseamna ca a ajutat, nu?
Ce scrie in contract ca trebuia sa faca?

Spune-mi ca sa vedem daca se poate rezilia contractul cu clauza de intretinere.

Daca se reziliaza contractul, instanta o sa trimita expert sa evalueze renovarea si va da decizie ca proprietarul sa plateasca renovarea si imbunatatirile.