Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pt un cetățean Non UE Moldova
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pt un cetățean Non UE Moldova

Buna ziua,o întrebare mai lunga...pt un cetățean moldovean ce acte necesare iar trebui pt a deveni un membru UE România? Căsătoria ar fi cel mai rapid procediment? Ce acte ar trebui?multumesc
Redobândirea cetăţeniei române
Art. 11 din Legea nr. 21/1991

“(1) Persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetățenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum și descendenții acestora până la gradul III, la cerere, pot redobândi sau li se poate acorda cetățenia romană, cu posibilitatea păstrării cetățeniei străine și stabilirea domiciliului în țară sau cu menținerea acestuia în străinătate".

Actele necesare în dosarul de redobândire a cetăţeniei române sunt:

Buletinul de identitate – original și copie legalizată;
Cazierul judiciar moldovenesc;
Acte de stare civilă (certificat de naștere, căsătorie, deces sau divorț) în copii legalizate pentru titular și ascendenți (părinți, bunici, străbunici), foști cetățeni români;
Declaraţie personală, autentificată la notar din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
Declaraţie personală, autentificată la notar din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
Declaratie personală, autentificată la notar din care să rezulte că se solicită redobîndirea cetățeniei române cu menținerea domiciliului în Republica Moldova.
Toate actele se depun într-un dosar de carton cu şină.
Depunerea jurământului

(Art. 20 din Legea nr. 21/1991)

“(1) Cetățenia română se acordă sau se redobândește la data depunerii jurământului de credință.
(2) În termen de 6 luni de la data comunicării ordinului președintelui Autorității Naționale pentru Cetățenie de acordare sau redobândire a cetățeniei române, persoanele cărora li s-a acordat sau care au redobândit cetățenia română vor depune jurământul de credință față de România"

Depunerea jurământului de credință la Secţia Consulară se efectuează numai pe bază de programare.

Documente necesare:

comunicarea primită din partea ANC cu privire la aprobarea cererii de redobândire a cetăţeniei române;
buletin de identitate cu foaia de însoţire (original şi copie simplă);
certificat de naştere, certificat de căsătorie, dacă este cazul (original şi copie simplă);
2 fotografii identice, de dată recentă, format 3,5 x 4,5 (cm);
Toate actele se depun într-un dosar de carton cu şină.

Toate aceste demersuri se fac in baza unei programari online depuse la ANC.
Buna ziua,văd ca procesul e cam lung,căsătoria între o persona Non UE cu unu roman nu e mai simpla? Aduce aceiași binefacere de acte românești sa poată circula in comunitatea europeană? Ce acte trebuiesc pt o căsătorie in romanaia și după căsătorie dacă se poate face buletin+ pașaport al persoanei Non UE? Mulțumesc
Procedura nu e lunga si s-a simplificat mult.
Mulțumesc mult,in legătura cu căsătoria ce puteți sa imi Spune-ți care sunt avantajele și dezavantajele? Mulțumesc mult
Buna ziua , as avea si eu o intrebare : sunt acceptat pentru a depune juramnatul de credinta dar nu mea venit scrisoarea ca sa ma pot prezenta la juramant. mentionez ca locuiesc in Austria si vreau sa depun jurmantul la consulatul Romaniei de aici, fara scrisoare nu sunt acceptat. Va multumesc