avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din chirii

Un pensionar, care obtine un venit anual brut de 4800 ron din inchirierea unei case,incepand din anul 2015,are obligatia depunerii declaratiei unice?Mentionez ca nu are depusa declaratia estimativa pt anul 2018.
Trebuie sa plateasca si cota aferenta venitului,pt,fondul de sanatate?
Va multumesc pt.ajutor!
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Iulie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 21:19, 14 Iulie 2018
Da, trebuie sa declare veniturile pentru anii fiscali 2015 - 2017, sa plateasca impozitele si penalitati de intarziere si amenda pentru nedeclarare.
S-ar putea sa nu plateasca CASS din cauza ca venitul nu depaseste un anume plafon, destul de ridicat.
Daca nu declara venitul si nu plateste, faptele pot fi considerate evaziune fiscala.
Exista si posibilitatea de plata esalonata.
M-.ati inteles gresit...Persoana in cauza are toate obligatiile achitate, pana in anul 2018,inclusiv sumele esalonate pt.primul trimestru 2018.Ea nu a depus decat o declaratie in anul 2015 ,dupa care a primit decizii de impunere in fiecare an.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiscul nu are de unde să ştie ce venituri are contribuabilul, dacă a crescut sau micşorat chiria anuală.
De aceea se depune obligatoriu declaraţia de impunere.
Contribuabilul a primit decizii de impunere DIN OFICiU, lucru care arată că nu şi-a îndeplinit datoria de a declara veniturile conform legii.
Impunerile din oficiu au caracter sancţionator, adică este constatarea unei delincvenţe fiscale.
În cazul tău s-ar putea să nu fie nicio problemă, important este că a plătit. Acest lucru dovedeşte buna credinţă.

Am înţeles că CAS se plăteşte la venituri care depăşesc cca. 20,000 lei anual (12 salarii medii), ceea ce nu e cazul aici.
Oricum, un simplu telefon la ANAF poate da exact plafonul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica persoana fizica xman_ghio xman_ghio Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva nelamuriri legate de impozitul pe venit persoane fizice si depunerea declaratiei unice. In cursul anului 2019 am ... (vezi toată discuția)
Impozit chirie 2009 cristinabltn cristinabltn buna! daca am inchiriat un apartament din 1 aprilie 2009, cand se declara si se plateste impozitul pe chirie? intreb, pentru ca proprietarul mi-a spus sa ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 utilizator5555 utilizator5555 Buna ziua, Un PFA infiintat in 2009, in sistem real, dar in toata perioada a fost si angajat cu contract de munca in alta parte. Pana acum nu a depus ... (vezi toată discuția)