Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copii

Buna ziua.Sunt mama a doi copii minori,de 3 luni stau in Danemarca,cuncubinul tot plecat e intr-o alta țara.Copii sunt in grija bunicilor.Tatal copiilor nu este de acord sa îmi aduc copii in Danemarca .Mentionez ca am loc de munca și chirie pe numele meu.Ce demersuri trebuie sa fac sa câștig custodia copiilor ,și ce șanse am sa câștig .Multumesc frumos!
Buna ziua,
deschideti in instanta o actiune de custodie si stabilire domiciliu la dvs. unde sunt nascuti copiii?
Regula se explicitează prin exercitarea autorității părintești de către ambii părinți.Pentru a obține “custodia” exclusivă este imperios necesar să aveți motive solide și probe pertinente.
Luați-vă un avocat bun pentru a formula acțiune având obiectul deja menționat, dar prin care să solicitați și stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs, pensie de întreținere, etc.
În subsidiar, pt ipoteza în care instanța va considera că autoritatea trebuie exercitată de ambii părinți, puteți solicita suplinirea consimțământului tatălui pt plecarea în străinatate a minorului.
In România sunt născuți.