Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

Buna ziua. M-am angajat pe 18.05.2018.. cu un contract nedeterminat cu 90 zile perioada de proba și 20 de zile concediu de odihna anual. In momentul de fata,contractul a încetat pe data de 13.07.2018 deoarece vreau sa îmi schimb locul de munca. Ma interesează, eu fiind încă in perioada de proba și având doar 2 luni de munca(fără 1 sapt)... beneficiez de concediu de odihna? Am dreptul sa îmi compensez in bani cele 3 zile practic de CO acumulate? Va multumesc!
Raspunsul este afirmativ in ambele cazuri prezentate.
Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.
(art.31 alin.4 C.mun.)

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca. (art.146 alin.3 C.mun.)

In speta, beneficiati de CO aferent perioadei de proba, iar daca c.i.m. inceteaza vi se va compensa in bani zilele de CO neefectuate.
Va multumesc frumos! O seara buna!