Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Remunerație pentru zilele de concediu din perioada de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Remunerație pentru zilele de concediu din perioada de probă

Bună ziua,

Anul trecut am lucrat pe baza unui CIM încheiat pe perioadă nedeterminată, dar cu perioadă de 90 de zile de probă. În contract am avut o clauză ce îmi interzicea să îmi iau concediu de odihnă în primele șase luni.

Contractul a fost încheiat prin notificare cu puțin timp înainte de împlinirea celor 90 de zile pe baza lg 31 alin. 3. Întrebarea mea este - am dreptul de a primi remunerație pentru zilele de concediu de odihnă legale din perioada cât am lucrat?
sindrax, utilizator
Aveti dreptul la compensarea in bani a zilelor de CO neefectuate si aferente perioadei lucrate.

Codul Muncii
art.146
.....
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat se realizează indiferent de motivul încetării contractului.