Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... restituire taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

restituire taxa de poluare

Buna ziua.

As dori sa incep un demers judiciar pentru restituirea taxei de poluare, pentru incompatibilitatea prevederilor O.G.50/2008 cu dreptul comunitar, mai exact art. 90 Tratatul C.E.
Am inceput procedura prealabila si nu mai dureaza mult pana voi putea investi instanta de judecata.
Am o intrebare adresata colegilor si anume daca au sau stiu, hotarari pronuntate de instante de judecata, relativ la acest tip de litigiu.
Totodata daca sunt ceva chestiuni care merita mentionate.....sunt deschis.

Multumesc.
Av. Gociu Adrian
Recuperarea taxei auto este sigura aproape 99% in conditiile in care nu se mai modifica legislatia.

Daca vrei un pic de ajutor iti pot pune la dispozitie jurisprudenta si documente necesare.
[editat]
ContSters20980, utilizator
[citat inutil]

Ce parere aveti (daca sunt sanse de reusita) in cazul in care autoturismul este adus din SUA?
Se poate inmatricula fara plata taxei sau daca s-a platit taxa de poluare, se poate recupera

Dar daca autoturismul a fost inmatriculat in SUA.
Cum se poate recupera taxa?
ContSters20980, utilizator
Sub nicio forma , regula fiind ca auto second hand sa fie din interiorul uniunii . Ptr auto din SUA se plateste vama.
enghin_36508 a scris:

Sub nicio forma , regula fiind ca auto second hand sa fie din interiorul uniunii . Ptr auto din SUA se plateste vama.

Eu nu doresc recuperare taxe vamale ci restituire taxa poluare
Va multumesc anticipat, poate discutam mai multe pe e-mail la adresa :rusu_costelpn@yahoo.com.