avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare acte mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare acte mostenitori

Buna ziua,

Caut pe cineva care sa me ajute sa gasesc niste sentinte si certificate de mostenire din anii 1960 respectiv 1970, aceastea fiindu-mi necesare pentru a recupera jumatatea de casa pierduta/furata de niste mostenitori falsi.

Am nevoie ca aceste acte sa fie gasite pentru a putea dovedi ca bunica mea era singura mostenitoare.

Trebuie cautat in arhiva de la judecatorie, in arhiva notarului de stat, la cartea functiara etc...

Mentionez ca am copii si numerele dosarelor ce trebuie cautate.

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2018
Bundy, utilizator
Buna ziua!
Din informatiile oferite de dvs., inteleg ca aveti nevoie de hotarari judecatoresti si certificate de mostenitor.
Hotararile judecatoresti se regasesc in arhivele instantelor de judecata care le-au emis, iar daca nu cunoasteti acest lucru se pot face demersuri pentru a obtine cat mai multe informatii.
Certificatele de mostenitor emise de notarii publici se regasesc in mod normal la arhiva pe care o detine Camera Notarilor Publici.
In ambele cazuri, trebuie mers acolo, discutat si depus o cerere pentru a fi scoase din arhiva.
LA camera notarilor obtinerea copiilor esste ceva mai scupa decat la instantele de judecata.
Daca aveti nevoie si de alte inscrisuri, se poate apela si la alte institutii, in functie de actul cautat.
A fost emisa documente de notarul de stat pe vremuri.
Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2018
Bundy, utilizator
In acest caz ar trebui sa se afle in arhiva Camerei Notarilor Publici. daca nu sunt acolo, va vor redirectiona cel mai probabil la Arhivele Nationale, dar mergeti acolo mai intai, cu toate datele pe care le detineti. de asemenea trebuie sa aveti la dvs. dovada ca sunteti mostenitorul bunicii, sau imputernicire de la mostenitor ca sa puteti primi acele acte.
De asta doresc sa gasesc pe cineva din Cluj care sa ma poata ajuta cu cautarile prin arhive, bineinteles contra cost.
Imi pare rau, eu sunt in Bucuresti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data deces mostenitor iulianpopa iulianpopa Buna ziua, Imi puteti spune cum pot afla data decesului (sau orice dovada a decesului) unui mostenitor? In formularul Anexa 24 nu este mentionat. A murit ... (vezi toată discuția)
Unde gasesc un dosar al notariatului de stat din 1979, pe baza caruia am un certif. de mostenitor? Balaurul Balaurul Strabunicului, [b]Constantin C[/b]., meu [i]Regimul Comunist [/i]i-a confiscat toate bunurile/proprietatile. Decedat în anul [b]1979[/b], în [i]Certificatul ... (vezi toată discuția)
Obținere acte proprietate pentru dezbatere succesiune Adriana_1017 Adriana_1017 Buna ziua. In urma decesului tatălui meu am demarat procedurile pentru succesiune. Din pacate tatal meu nu a facut succesiunea dupa bunica iar documentele ... (vezi toată discuția)