Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... spatiul subteran la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

spatiul subteran la bloc

Personal as considera ca spatiul subteran al unui bloc de locuinte, unde se pot face boxe cu folosinta individuala, face parte din "cota indiviza" a asociatiei locatarilor, respectiv al proprietarilor. Întrebare: E corect, ca fiecare proprietar de apartament are dreptul sa dispuna de o parte din acea cota indiviza subterana, ca nu este aplicabila "legea primului venit", pentru a avea o "boxa cu folosinta individuala" ???
Cota indiviza este o suprafata neidentificabila din partea comuna de imobil,respectiv din calea de acces imobil/scara,uscatorie,ghene gunoi,subsol tehnic,terasa
Daca in proiect constructia nu este prevazuta cu boxe,ISU nu accepta in subsolurile tehnice depozitarea de bunuri cu risc la incendiu