Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre contractul de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre contractul de muncă

in cazul in care am un contract pe o perioada nedeterminată, iar perioada de probă este de 90 de zile, pot demisiona? Menționez că lucrez de 11 zile( e job de vara)
Mulțumesc anticipat
teom96, utilizator
1. Nu trebuie sa demisionati. Puteti depune o notificare de incetare a c.i.m., in baza art.31 alin.3 C.mun.

Notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba la initiativa oricareia dintre parti se intocmeste in doua exemplare, din care un exemplar se va comunica celeilalte parti.
In speta, notificarea se va depune la registratura angajatorului care ii va da numar de inregistrare pe ambele exemplare. In caz de refuz, se va trimite prin posta cu confirmare de primire.

2. Art.31 C.mun.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....

3. Uitati un model de notificare:

Subsemnata/ul ........................................... avand domiciliul in ___________ nr. _______, CNP.............................., avand functia de ....... in cadul S.C. .................., cu sediul in .........., formulez prezenta

NOTIFICARE
de incetare a contractului individual de munca in temeiul art. 31 alin. (1) alin. (3), inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor cu nr. .. din data de .. , incepand cu data de ......

Prezenta notificare poate fi contestata in termen de 45 de zile calendaristice de la data comunicarii la Tribunalul ..........

Data ................

L.S
Perioada de proba de 90 de zile calendaristice este perioada cand una dintre partile semnatare ale contractului poate inceta contractul individual de munca unilateral, doar cu o notificare scrisa. Altfel, dvs puteti demisiona oricand, chiar si dupa aceasta perioada.
TOTAL FISCAL SOLUTIONS, Consultant fiscal
Am înțeles. Mulțumesc mult pentru informațiile oferite