Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare auto intre soti?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare auto intre soti?

Buna, as avea o intrebare. Sotul este plecat in strainatate si de acolo intentioneaza sa cumpere un autoturism. Actele de cumparare le va face pe numele lui, ca altfel nu are cum. Dar in tara ar dori ca masina sa fie pe sau si pe numele sotiei deoarece ea ar folosi-o si astfel ar fi mai simplu la incheierea rca, itp, etc., ca sotul mai pleaca in strainatate. Care ar fi procedura corecta? Se poate incheia act de vanzare cumparare intre soti pentu a putea inmatricula masina pe numele sotiei? Regimul matrimonial sau cum se spune este comun, adica nu s-a incheiat vreun act in acest sens;
anamihai192, utilizator
Sotia poate incheia procura notariala in favoarea sotului,astfel incat acesta sa poata incheia documentele de achizitie vehicul direct pe numele acestaeia,