Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu post paza permanent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu post paza permanent

Buna ziua. Cum se calculeaza salariul pt.un post de paza permanent si care sunt sporurile? De noapte,de weekend,de zile libere lucrate oficial. Mulțumesc
niccu, utilizator
Nu avem cum sa va spunem asa ceva ... calculul depinde de numarul orelor lucrate in situatia mentionata de dvs.

1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

3. Sporul de noapte nu este obligatoriu si in caz de acordare trebuie sa fie indeplinite anumite conditii de salariatul respectiv.

art.125 C.mun.
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.

(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.

art.126 C.mun.
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Prin urmare, legea lasa la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea între reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariului, şi mentinerea programului normal de lucru dar cu adaugarea unui spor la salariu de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Multumesc mult pentru mesaj si cu scuzele de rigoare,mentionez ca este vorba de un post 24/7/365 de zile pe an,prevazut cu patru agenti de paza.
Atasez un calcul facut personal si rog mult,corectari,indrumari,ajutor!!
TARIFUL MINIM CE TREBUIE OFERTAT IN PIATA CONFORM PREVEDERILOR LEGALE:

1900 lei/luna/166h=11,40 lei ora/brut va fi salariul minim
A-Salariul anual brut fara sporuri,pentru un post permanent,adica 24 ore/zi,365 zile pe an : 24 ore/zi x 365 zile/an x 11,40 lei/ora=99864 lei
B-Sporul de noapte de 25%: 8 ore/noapte x 365 zile/an x 11,40lei/ora x 25%= 8322 lei
C-Spor de weekend 1% : 52,14 saptamani/an x 48 ore saptamana x 11,40 lei/ora x 1%= 285 lei
D-Spor de zile libere declarate oficialin 2018,adica 100% : 15 zile/an x 24 ore/zi x 11,40 lei/ora= 4104 lei
E-Concediul de odihna obligatoriu –salariul anual a 12 agenti:12luni,echivalent cu al 13 lea salariu : 99864 lei/12 luni=8322lei . F-Salariul total brut este: 99864+8322+285+4104+8322=120897
G-Salariul tarifar ora reste: 120897: 365 :24=13,8 lei brut
In concluzie, orice prêt pentru servicii de paza cu agent (paza umana) practicat de o societate de paza din Romania ce este sub valoarea de 13,8 lei/ora + TVA nu are cum sa respecte prevederile Codului muncii.

Totodata trebuie sa tinem seama ca orice prêt ca valoare de 13,8 lei/ora, nu poate fi practicat de societatile de paza din Romania, intrucat ar presupune ca se lucreaza fara profit si fara cheltuieli indirecte (uniforme, logistica, telefoane, statii, echipaje de interventie, combustibil, controale, asigurari, personal tesa,..etc).

Statistic vorbind, o societate de paza trebuie: a-Sa aloce un minim de 1200 lei anual pentru uniformele si dotarile agentilor de paza pentru un post permanent,
b-Sa aiba: -o regie de cca. 10% , adica 13,8 x 10%= 1,38 lei
c- Un profit de cca. 5%., adica 13,8 x 5%= 0,69 lei
In aceste conditii, pretul calculate este de : 13,8 lei + 1,38 lei + 0,69 lei = 15,87 lei + TVA

15,87lei/ora x 24 ore x 30 zile =11426,4 lei/luna/post adica
11426,4 lei/post/luna x 3 posturi = 34279,2lei /luna plus TVA Factura,conform Legii !

Este bine? Astept,cu multumiri anticipate!
Salut dacă Dumneavoastră sau eu care sunt de PAZĂ aș fi plătit conform legilor in vigoare Eu as fi cel mai Fericit dar eu am 1600 lei suntem doi pe tură și facem doi zile cu dou zile ,de EXEMPLU Azi am intrat la ora 8:00. si ies mîine la ora 8:00.În altă zi intru de la ora 18 și ies la ora 8:00.Va rog sa comentați și alți colegi care sunteți de PAZĂ cum este dar sincer Mulțumim
Cristi Ciceala, utilizator
Multumesc frumos.