Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Atributii tutore
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Atributii tutore

Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare ptr deranj, vreau sa intreb : daca sunt tutorele mamei mele care are dementa ( Alzhaimer ), ea are domiciliul pe apartamentul meu, eu muncesc si nu pot renunta la serviciu deoarece am nevoie de salariu ptr a.mi intretine fam si copilul, o pot interna intr.un camin privat ?
- Care este articolul complet in care pot citi exact toate sarcinile tutorelui?
Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Munteanu Gina, Galati.
Art. 174 Cciv -Obligaţiile tutorelui

(1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicţie judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea şi a-i îmbunătăţi condiţiile de viaţă. În acest scop, se vor întrebuinţa veniturile şi, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicţie judecătorească.

(2) Instanţa de tutelă, luând avizul consiliului de familie şi consultând un medic de specialitate, va hotărî, ţinând seama de împrejurări, dacă cel pus sub interdicţie judecătorească va fi îngrijit la locuinţa lui sau într-o instituţie sanitară.

AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Va multumesc respectuos.....si in cazul in care nu mai vreau sa fiu tutore, cum as putea sa fac lucrul acesta ?
Art. 173 C.civ Înlocuirea tutorelui

(1) Tutorele celui pus sub interdicţie judecătorească este în drept să ceară înlocuirea sa după 3 ani de la numire.

(2) Pentru motive temeinice tutorele poate cere înlocuirea sa şi înaintea împlinirii termenului de 3 ani.