avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Atributii tutore
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Atributii tutore

Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare ptr deranj, vreau sa intreb : daca sunt tutorele mamei mele care are dementa ( Alzhaimer ), ea are domiciliul pe apartamentul meu, eu muncesc si nu pot renunta la serviciu deoarece am nevoie de salariu ptr a.mi intretine fam si copilul, o pot interna intr.un camin privat ?
- Care este articolul complet in care pot citi exact toate sarcinile tutorelui?
Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Munteanu Gina, Galati.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:12, 19 Iulie 2018
Art. 174 Cciv -Obligaţiile tutorelui

(1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicţie judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea şi a-i îmbunătăţi condiţiile de viaţă. În acest scop, se vor întrebuinţa veniturile şi, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicţie judecătorească.

(2) Instanţa de tutelă, luând avizul consiliului de familie şi consultând un medic de specialitate, va hotărî, ţinând seama de împrejurări, dacă cel pus sub interdicţie judecătorească va fi îngrijit la locuinţa lui sau într-o instituţie sanitară.


Ultima modificare: Joi, 19 Iulie 2018
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Va multumesc respectuos.....si in cazul in care nu mai vreau sa fiu tutore, cum as putea sa fac lucrul acesta ?
Art. 173 C.civ Înlocuirea tutorelui

(1) Tutorele celui pus sub interdicţie judecătorească este în drept să ceară înlocuirea sa după 3 ani de la numire.

(2) Pentru motive temeinice tutorele poate cere înlocuirea sa şi înaintea împlinirii termenului de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutela. danielapv danielapv O persoana de 50 de ani cu schizofrenie ,dupa punerea sub interdictie a trecut sub tutela mamei ei in urma unui proces.Se mai pomenesta in sentinta de alta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am primit zilele acestea decizia instantei in procesul ... Gloria M. Popescu Gloria M. Popescu Buna ziua. Am primit zilele acestea decizia instantei in procesul de curatela ptr mama mea care are alzheimer cu dementa sii este internata la un ... (vezi toată discuția)
Instituirea tutelei asupra mamei bolnave ContSters61389 ContSters61389 Mama este grav bolnava de dementa mixta si intentionez sa deschid actiune pentru tutela.Vreau sa stiu daca dupa instituirea tutelei pot sa o internez intr-un ... (vezi toată discuția)