Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am primit zilele acestea decizia instantei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am primit zilele acestea decizia instantei in procesul ...

Buna ziua. Am primit zilele acestea decizia instantei in procesul de curatela ptr mama mea care are alzheimer cu dementa sii este internata la un camin-spital.

mi-a fost dat numai dreptul de tutore. mai jos mai scrie: "Atributiile decurgand din artic 171 C.civ. referitoare la exercitarea tutelei cu privire la bunurile interzisului revin instantei de tutela. Dispune comunicarea prezentei hotarari tutorelui si Serviciului Autoritate Tutelara si afisarea la sediul Instantei de Tutela - JUdecatoria Sectorului 4 Bucuresti si la Sediull Primarei, precum si la ramanerea definitiva comunicarea catre serviciul de stare civila de la locul inregistrarii nasterii interzisului, catre serviciul sanitar competent de la domiciliul interzisului si biroului de cadastru si publicitate imobiliara competent. " Mai scrie cu drept de apel in 30 de zile.

Intrebarile mele sunt: eu ca tutore al mamei am dreptul legal de a-i ridica eu pensia (pentru a-i plati facturile, caminul azil, medicamentele etc) ? Am dreptul de a inchiria proprietatile ei?

cu stima Dana Popescu
Da.

Obligaţiile tutorelui
Art. 174. -
(1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicţie judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea şi a-i îmbunătăţi condiţiile de viaţă. În acest scop, se vor întrebuinţa veniturile şi, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicţie judecătorească.
romascanu, moderator
Multumesc mult, din suflet!
Sarbatori fericite