Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare adresa cadastru dupa parcelare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare adresa cadastru dupa parcelare

Buna ziua,

Am cumparat recent o casa (parte dintr-un duplex) construita pe un teren rezultat dupa parcelarea unui teren mai mare, pe care se afla o casa veche. Terenul este la intersectia a doua strazi, casa veche avand intrarea de pe o strada (strada X), iar casa mea de pe cealalta strada (strada Y).

Problema mea este ca adresa mea din acte este aceeasi cu a casei vechi, iar eu as vrea sa o schimb pe strada pe care se afla efectiv intrarea, cu un numar unic. Am intrebat la ghiseul de info de la primarie dar nu au stiut sa imi raspunda. Ma puteti indruma in directia potrivita?

Am facut si o schita, poate ajuta: [ link extern ]

Multumesc!
Sorin B, utilizator
Primaria aloca numerele administrative, cf:
Normele tehnice privind procedurile de lucru specifice Registrului electronic național al nomenclaturilor stradale din 27.04.2017
Bun, pana la urma am gasit pe cineva la primarie care sa stie mai bine despre ce e vorba, procedura se numeste "schimbare adresa postala", e o cerere simpla care se depune la ei insotita de niste acte doveditoare (extras de CF, masuratori de la un topograf, etc).