Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Act vinzare cumparare teren parinte copil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Act vinzare cumparare teren parinte copil

ce pret poate sa ajunga in mare
Buna seara!
Eu va recomand ca pretul de vanzare sa nu fie mai mic decat cel trecut in certificatul de atestare fiscala obtinut de la Directia Economica a Primariei locului unde se afla imobilul.
icespace27 a scris:

Buna seara!
Eu va recomand ca pretul de vanzare sa nu fie mai mic decat cel trecut in certificatul de atestare fiscala obtinut de la Directia Economica a Primariei locului unde se afla imobilul.

perfect de acord cu colegul!

altfel ajungeti la faliment!
cat despre anulare, e cale luuuunga...sa se constate simulatia ...apoi...
icespace27 a scris:

Buna seara!
Eu va recomand ca pretul de vanzare sa nu fie mai mic decat cel trecut in certificatul de atestare fiscala obtinut de la Directia Economica a Primariei locului unde se afla imobilul.

Da, ideea este buna.

Cat priveste anularea daca are avocat care stie cum sa obtina ceea ce vrea oricat de lunga ar fi cale se poate ajunge la rezultatul propus.;)

avocat Claudiu Lascoschi
Intrucat actele de acest tip de transfer de proprietate vor trebui incheiate la notar, cel mai bine ar fi sa va adresati acestuia ( sau mai multor birouri notariale, in vederea negocierii onorariului), unde veti primi sfaturile cele mai potrivite, lamurand notarul unde este terenul, despre cel fel de teren vorbim ( intravilan, extravilan, construit, neconstruit,etc.), daca aveti intqabulat terenul sau nu, etc. Functie de locatia imobilului si de existenta schitei cadastrale, se va putea stabili valoarea totala a tranzactiei.
Una dintre conditiile de valabilitate ale contractului de vanzare-cumparare este pretul, care trebuie sa fie determinat sau determinabil, sa fie sincer si serios