Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

Dacă am 2 facultăți se va lua in considerare la stagiul de cotizare in noua lege a pensilor care se va aplica in 2021( am înțeles ca se ia in calcul facultatea, masteratul, doctoratul) . Eu sunt pensionar din 2016 și au luat in considerare armata 9 luni și prima facultate 5 ani cursuri la zi . Menționez ca și a 2 facultate tot la zi - 4 ani este un efort( masterat sau doctorat)
Legea nu a fost pusa in discutie publica pe site-ul Ministerului muncii (in prezent se discuta doar pe la tv), nu este aprobata de parlament, nu este promulgata de presedinte si nu este publicata in MO.
Legea va fi aplicabila dvs. numai daca se va decide recalcularea perioadelor pentru persoanelele deja pensionate.

Altfel, potrivit Constituției , legea civila nu are efect retroactiv.