Forum Discuţii juridice Traduceri Tarifele de traduceri legalizate sunt standard?
Discuție deschisă în Traduceri

Tarifele de traduceri legalizate sunt standard?

Traducerea unor documente din ro-en si a altora din en-ro, se pot face de acelasi traducator autorizat pe limba engleza?
De asemenea, tarifele de pe site-ul MJ peivind plata interpretilor si traducatorilor, se refera si la traducerile legalizate la notar?
Multumesc!
1. Da
2. Nu. E vorba de tarifele pe care MJ le plateste interpretilor si traducatorilor ce traduc documente cerute de instante sau asista persoanele ce nu cunosc romana in cadrul procedurilor instantei. Traducerile cerute de alte persoane (fizice, juridice sau institutii, altele decat instantele si parchetele corespunzatoare) se negociaza.
adriandimitriu, utilizator
Multumesc frumos de raspunsuri! Exista obligativitatea ca traducatorul autorizat de MJ sa apartina de un notar? Se vehicula de cativa ani acest lucru
Nu. Insa e de dorit ca geografic sa lucreze in apropiere, fiindca el pune stampila in fata notarului (asa e procedura legala). E vorba, fireste, doar despre traduceri ce trebuiesc autentificate. Oricum, traducatorii nu apartin de notari, ei fiind independenti prin lege.