Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acord vecin autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acord vecin autorizatie de constructie

Buna ziua,

Sunt in plin proces de a obtine autorizatie de constructie pentru un spatiu comercial (patiserie circuit inchis, fara vanzare directa) si locuinta personala. In acest sens, mi s-a cerut acordul notarial al vecinilor, numai ca unul din vecini este plecat in strainatate si nimeni nu stie nimic de el.
Ce fac in aceasta situatie?

Va multumesc,
O zi buna!
CatalinaO, utilizator
Fara acceptul tuturor vecinilor nu veti primi autorizatie de ctie. de la primarie. Va trebui sa-l gasiti pe vecinul plecat in strainatate.
Cum as putea sa gasesc o persoana despre care nu stie nimeni nimic de peste 5 ani?
Am incercat prin toate canalele disponibile. Nu are facebook, nu a lasatadresa la nici un vecin o adresa, nici la primarie.
Ce pot sa fac in acest sens? Chiar nu exista nicio portita legala pentru astfel de situatii?
Poate imi dati un sfat, cum as putea sa-l gasesc.
multumesc!
Nu isi asuma nimeni responsabilitatea sa va dea autorizatie daca nu exista toate documentele necesare la dosar, riscand sa primeasca o amenda contraventionala sau chiar sa ajunga in instanta.
Puteti sesiza politia si primaria (serviciul de evidenta a populatiei si serviciul de pasapoarte) si cere date despre respectivul vecin. Puteti sa contactati rudele acestui vecin (le cunosc vecinii, primaria).