Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Nedeclarare Extindere de Proprietate la Directia de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Nedeclarare Extindere de Proprietate la Directia de Impozite si Taxe Locale

Buna ziua,

M-ar ajuta foarte mult sa aflu pentru o ruda daca s-au schimbat sanctiunile legate de nedeclararea unei extinderi de proprietate la Directia de Impozite si Taxe Locale.
Am reusit sa gasesc pe forum raspunsuri pentru probleme foarte asemanatoare, dar nu foarte recente, unde se mentiona "amenda (modica) si impozitul plus accesorii (adica majorari de intarziere) pentru ultimii 5 ani".

Mai exact:
In 2009 cladirea P+E a fost supusa unei extinderi+supraetajari cu mansarda si pod fara sa fie declarata la Directia de Impozite si Taxe Locale.
In 2015-2016 a fost completata o declaratie "001 ITL Formular pentru Cladiri Persoane Fizice cu Destinatie Rezidentiala sau Nerezidentiala" unde nu a fost declarata modificarea.
In 2016 s-a facut un raport Anevar pentru stabilirea impozitului pe cladiri, unde tot nu a fost declarata modificarea.

Ce consecinte ar exista (sanctiuni, penalizari, amenzi)? Ce trebuie facut pentru a intra in legalitate?

Va multumesc mult!
pandaehmon, utilizator
Toate completarile/ extinderile de care amintiti se puteau face legal numai cu proiect si autorizatie de ctie. de la primarie. Trebuia operata si completare in cartea funciara.
De aici trebuie plecat.
In urma silicitarii autorizatiei de ctie. puteti avea surpriza ca primaria sa va dea dispozitie de demolare plus amenda contraventionala.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_533...
si aici: www.avocatnet.ro/articol_535...

POPA GHEORGHE a scris:

Toate completarile/ extinderile de care amintiti se puteau face legal numai cu proiect si autorizatie de ctie. de la primarie. Trebuia operata si completare in cartea funciara.
De aici trebuie plecat.
In urma silicitarii autorizatiei de ctie. puteti avea surpriza ca primaria sa va dea dispozitie de demolare plus amenda contraventionala.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_533...
si aici: www.avocatnet.ro/articol_535...

Modificarile sunt legale, iar problema este legata de impozitul pe cladire neplatit in acesti ani, dupa cum am si intrebat.

Multumesc!
pandaehmon, utilizator
Mergeti la primarie si veti vedea. Se plateste impozitul retroactiv pe minim 5 ani plus dobanda, posibil si o amenda contraventionala (nu este modica).
Daca detineti autorizatie de ctie. se pune intrebarea de ce primaria nu a inregistrat constructiile si automat impozitarea pe proprietate.
Daca doriti sa comentati dati clik pe butonul "raspunde" pentru a nu mai aparea integral, test deja scris.
Multumesc pentru raspuns