Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Scutirea profitului reinvestit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Scutirea profitului reinvestit

Pentru un sistem de supreveghere video si de alarmare la efractie se poate beneficia de scutirea profitului reinvestit?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Nu. Codul fiscal precizeaza ca:

ART. 22 - Scutirea de impozit a profitului reinvestit

(1) Profitul investit în echipamente tehnologice, calculatoare electronice și echipamente periferice, mașini și aparate de casă, de control și de facturare, în programe informatice, precum și pentru dreptul de utilizare a programelor informatice, produse și/sau achiziționate, inclusiv în baza contractelor de leasing financiar, și puse în funcțiune, folosite în scopul desfășurării activității economice, este scutit de impozit. Activele corporale pentru care se aplică scutirea de impozit sunt cele prevăzute în subgrupa 2.1, respectiv în clasa 2.2.9 din Catalogul privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, aprobat prin hotărâre a Guvernului.

Sistemul de supraveghere este incadrat la 3.3 Sisteme de protecţie a valorilor umane şi materiale.