Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... alcool la volan
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

alcool la volan

Buna ziua!
Referitor la sanctiunile aplicate in urma descoperirii unei persoane conducand sub influenta bauturilor alcoolice, imi e neclara multitudinea de variante pe care le am primit..
Pe scurt, acloolemie 0.95 in aerul respirat, variante de sactiuni:
1. amenda, fara dosar penal - pt ca nu sunt antecedente
2. inchisoare cu suspendare+dosar penal
3. inchisoare cu amanare.
Care ar fi criteriile de incadrare?
E adevarat ca dureaza 3 luni pana cand vin rezultatele probelor biologice?
In acest caz, se dispune anularea permisului de conducere? pentru cat timp?
Multumesc!
La alcoolemie de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat vi s-a intocmit dosar penal.
In sange o sa iasa undeva la dublul valorii din aerul expirat. La peste 0,80 g/l alcool pur în sânge fapta este infractiune.
Individualizare pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
La o alcoolemie de aproximativ de 2 g/l alcool pur în sânge, daca nu sunteti recidivist, va puteti astepta la o pedepasa cu inchisoarea si suspendarea executarii sub supraveghere, posibil si pedeapsa complemetara sa nu conduceti in termenul de supraveghere.
Permisul se anuleaza in urma unei hotarari de condamnare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Deci 90%..inchisoare?! Mentionez ca nu soferul cub influenta a produs accidentul, nu are antecedente.. Masina de pe contra sens, scapata de sub control, a lovit usor autovehicolul in care se afla persoana in cauza. A iesit de pe carosabil, iar cel care a provocat accidentul s a izbit frontal de urmatoarea masina.
In acest caz, se poate ca firma de asigurari sa respinga dosarul de dauna, doar pt ca, conducatorul era sub influenta bauturilor alcoolice? Desi nu a provocat accidentul? Ma puteti ajuta cu un articol din legislatie, va rog?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

La alcoolemie de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat vi s-a intocmit dosar penal.
In sange o sa iasa undeva la dublul valorii din aerul expirat. La peste 0,80 g/l alcool pur în sânge fapta este infractiune.
Individualizare pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
La o alcoolemie de aproximativ de 2 g/l alcool pur în sânge, daca nu sunteti recidivist, va puteti astepta la o pedepasa cu inchisoarea si suspendarea executarii sub supraveghere, posibil si pedeapsa complemetara sa nu conduceti in termenul de supraveghere.
Permisul se anuleaza in urma unei hotarari de condamnare.

Articol referitor la ce?
Articol referitor la faptul ca firma de asigurare are dreptul sa refuze dosarul de daune pt simplul motiv ca, conducatorul era sub influenta bauturilor alcoolice, desi nu se face vinovat de producerea accidentului. Am studiat legislatia si n am gasit nimic care sa confirme acest fapt. Exista aceasta posibilitate?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Articol referitor la ce?