avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract achitare servicii prestate online, plati ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract achitare servicii prestate online, plati restante

Buna ziua,

Colaborez de ceva cu o companie din Maria Britanie, prestari servicii online - remote, fapt pentru care primesc compensatie luna de luna fixa, eu avand domiciliul si lucrand de pe teritoriul Romaniei.

De o perioada de timp sunt anumite probleme financiare in agentie, lucru ce a dus la intarzierea platiilor lunare pentru servicile prestate.

Ce tip de contract as putea incheia pe persoana fizica, pentru a fi sigur de achitarea platilor restante pana la o anumita perioada de timp (spre exemplu pana la finele anului calendaristic curent)

Cum ma sfatuiti sa continui aceasta colaborare pentru a nu mai avea si alte neplaceri.

Mentionez ca contractul as dorii sa il trimit in format digital (pe email) spre a fi aprobat si semnat de catre directorul companiei.

Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mesaj si astept sfaturile dumneavoastra.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Iulie 2018
marinfo, utilizator
Cel mai recent răspuns: viorel55 , utilizator 13:52, 28 Iulie 2018
Poti stipula in contractul cu beneficiarul strain ca plata sa fie efectuata pana la sfarsitul anului. Poti insera clauze de intarziere, penalitati, daune-interese...
Un contract e la fel de puternic indiferent daca e pe persoana fizica sau juridica.

Domnule Albert,

Va multumesc pentru raspuns, vreau sa va intreb daca este un anumit contract tip pe care sa il folosesc in situatia mea, care m-ar avantaja si caruia sa ii adaug acele clauze?

Alberto Kurtyan a scris:

Poti stipula in contractul cu beneficiarul strain ca plata sa fie efectuata pana la sfarsitul anului. Poti insera clauze de intarziere, penalitati, daune-interese...
Un contract e la fel de puternic indiferent daca e pe persoana fizica sau juridica.

Un contract tip in engleza?
Contractul trebuie croit special pentru situatia ta. Nu recomand modele tip, din principiu.
Nu, nu neaparat in engleza, contractul o il traduc eu daca este nevoie doar doresc un exemplu de contract similar,
Va multumesc.

Alberto Kurtyan a scris:

Un contract tip in engleza?
Contractul trebuie croit special pentru situatia ta. Nu recomand modele tip, din principiu.

contractele sunt specialitatea mea (în engleză) şi nu pot, cu bună credinţă, să îţi dau un model general.
Ar fi împotriva interesului tău.
Ai acces la avocaţi buni aici pe site. Nu merită să faci economie la contracte de acest tip.

Alte discuții în legătură

Contract prestari servicii / contract drepturi de autor? Grig23 Grig23 Buna ziua, Doresc sa initiez o colaborare pe persoana fizica cu o persoana juridica careia urmeaza sa ii prestez servicii de grafica publicitara, web ... (vezi toată discuția)
Forma de colaborare? delia.rizescu delia.rizescu Buna seara, Am acceptat colaborarea cu o companie pentru un post pe care mi-l doream de multa vreme, insa sunt nedumerita pentru ca nu reusesc sa gasesc o ... (vezi toată discuția)
Cum platim o persoana fizica din strainatate ce ne reprezinta TudorC TudorC Buna ziua, V-as ruga sa ma ajutati cu niste sfaturi. Firma noastra ofera servicii in domeniul IT online (webdesign, promovare, optimizare etc). Avem acum o ... (vezi toată discuția)