Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichet de gradinita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichet de gradinita

Daca ai o autoutilitara si indemnizatie (ccc ) se vor pune la calcul? La noi daca ai masina nu iti da tichet pt copil la gradinita ...se ia in considerare k ai autoutilitara?
Legea 248/2015
art.2
Stimulentele educaţionale se acordă copiilor din familii defavorizate în condiţiile în care sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele criterii:
a) copilul este înscris într-o unitate de învăţământ preşcolar, conform Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare;
b) venitul lunar pe membru de familie este de până la de două ori nivelul venitului minim garantat pentru o persoană singură, prevăzut de Legea nr. 416/2001privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare.

La stabilirea venitului net lunar pe membru de familie se ia in considerare si indemnizatia pentru CCC, alte bunuri nu se ia in considerare.