Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare tichete gradinita
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare tichete gradinita

Suntem o familie de 4 persoane și copilul cel mare a început în acest an gradinita.
As dori sa știu dacă el se încadrează pentru obținerea tichetelor de gradinita dacă singurul venit al familiei este indemnizatia de creștere copil a mamei 1233 lei+ cele doua alocatii 84 lei și 200 lei pt copilul cel mic .
Zelina, utilizator
La stabilirea venitului net lunar pe membru de familie, prevăzut la art. 2 lit. b) din lege, se iau în considerare toate veniturile impozabile și neimpozabile prevăzute de Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, inclusiv cele rezultate din obligațiile legale de întreținere față de copii și/sau față de părinți, pe care membrii acesteia le-au realizat în luna anterioară solicitării stimulentului educațional.

Venitul lunar pe membru de familie trebuie sa fie de până la de două ori nivelul venitului minim garantat pentru o persoană singură, prevăzut de Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare. (n.m., 282 lei)