Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Directionare 2% persoane fizice 20% persoane juridice ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Directionare 2% persoane fizice 20% persoane juridice - Organizatii non profit

As dori un raspuns complet in privinta procedurii de directionare a persoanelor fizice(2%) si juridice(20%) din impozitul pe profit ce va fi realizat pe anul 2018. Ce declaratii se depun?(separat)? ce termen de depunere exista? cine poate depune aceste declaratii? Multumesc.
Pentru impozitul pe venit pe 2018 se poate obtine virarea a 2% in cursul acestui an doar prin mecanismul implicarii angajatorului, care sa retina si vireze direct organizatiei beneficiare. Nu stiu daca e deja clarificat procedural mecanismul. Alminteri, prin mecanismul clasic in care contribuabilului decidea redirectarea a 2% prin declaratia 230 respectiv 200 (inlocuita acum cu "declaratia unica" ), redirectarea se putea face doar in anul urmator, adica pentru impozitul pe venit aferent anului 2018 se va putea face redirectarea abia in 2019 si de ajuns la beneficiari desi teoretic ar trebui pana in 31 decembrie a acelui an, in practica Finantele virau de cele mai multe ori cu intarziere. ONG=urile au primit in 2018 viramente de 2% din impozitul pe venit aferent anului 2016, pe baza declaratiilor 230 si 200 depuse de contribuabili la organele financiare in primavara anului 2017.... Nu se stie inca exact ce va fi in 2019, Cine este PFA sau profesie liberala sau alta categorie de persoane care trebuie sa depuna declaratia unica (pe anul asta, termenul de depunere a fost 31 iulie) va trebui sa faca depunerea declaratiei in martie 2019 daca nu se modifica pana acum termenul. Pentru cine e salariat, pensionar sau alte categorie de persoane care are venituri dar nu trebuie sa depuna declaratie unica, posibil sa ramana tot formularul 230 care are termen de depunere 25 mai, daca nu e modifica....
S-a mai introdus o prevedere speciala pentru microintreprinderi, dar cu spectru limitat de beneficiari.
Cat despre redirectarea catre ONG-uri a 20% din impozitul pe profit, dar nu mai mult de 5 la mie din cifra de afaceri, nu sunt modificari mari fata de trecut, se poate da oricand sponsorizarea daca iese pe ansamblu procentul.... depinde si ce perioada fiscala are platitorul dpdv al declararii si platii impozitului pe profit....
Nu am timp acum sa va dau un raspuns exhaustiv, cum cereti, pentru ca e o problema complexa si au fost modificari recente mai mari...