Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pasaport minor

Buna ziua, sunt despartita de tatal copilului, nu am fost casatoriti, am sentinta in spania in care se specifica ca drepturile parintesti sunt comune dar custodia este totala a mea. Ii pot reinoi pasaportul Cu aceasta sentinta ? Tatal nu vrea sa se prezinte la consulat si nici sa faca procura... va multumesc frumos
Simi80, utilizator
Dacă faceti asta la consulat e posibil sa va ceara sa aveți hotărârea judecatoreasca din Spania recunoscuta in România prin exequator. Dar e posibil sa va ceara sa obtineți custodia exclusiva a minorului sau suplinirea acordului tatălui pentru eliberare pasaport.
Hotararea tb sa fie recunoscuta in tara noastra spre a putea face pasaport.