avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Soluție radiere auto dezmembrat
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Soluție radiere auto dezmembrat

Vreau sa radiez masina insa masina a fost instrainata prin contract de comodat unei persoane.Persoana aceea ,in ultima instanta a dezmembrat masina insa nu a obtinut si certificatul de dezmembrare.Actele aferente masinii si placutele sunt la mine insa imi lipseste acel certificat de dezmembrare.De persoana care trebuia sa obtina acel certificat nu mai dau,nu e de gasit.Cum pot face radierea in cazul acesta sau care este solutia?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:22, 2 August 2018
Daca mai aveti cel putin caroseria mergeti cu ea la un centru colectare fier vechi si obtineti posibilitatea radierii autovehiculului cu dovada care va va elibera-o centrul de colectare....
Este una dintre variante foarte facila cunoscuta de mine putand fi si altele...
Exista solutie
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca bunul mobil nu mai exista faptic urmare dezmembrarii acestuia
In baza declaratiei notariale solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea de pe rolul dv fiscal pe proprie raspundere
Da dar nu o sa poata sa-l radieze din circulatie...Dumnealui asta isi doreste .
Cu aceiasi adeverinta de la un centru colectare fier vechi care atesta predarea autoturismului poate fi scos si din evidentele fiscului si din circultie
Adeverinta de la centru colectare fier vechi se poate obtine numai la predarea epavei,ulterior este cam greu de obtinut astfel de document

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism 4TAL 4TAL As vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca sa radiez un autoturism inmatriculat, din circulatie si de la plata impozitului. Vreau sa fac acest lucru deoarece ... (vezi toată discuția)
Radiere auto remat uniq1 uniq1 In ce conditii trebuie dusa masina la Remat(fier vechi), eu am dezmembrat masina, a rams caroserie si cateva elemente, seria sasiu e la locul ei. PE cei de la ... (vezi toată discuția)
Radiere masina dezmembrata euroloser euroloser Buna ziua Am dezmembrat o Dacia 1310. Daca o duceam la dezmembrari mai mult ma costa platforma de transport. Asa ca am desfacut-o, am vandut-o pe bucati iar ... (vezi toată discuția)